04
Sau

Buvusią teisėją trys Latvijos piliečiai kaltina iš jų išviliojus 300 tūkst. eurų

Dėl buvusios Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teisėjos Anželikos Šimaitienės veiksmų prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą. Trys Latvijos piliečiai A. Šimaitienę nurodo kaip asmenį, kuris apgaulės būdu iš jų išviliojo 300 tūkst. eurų. Latviai nutarė netylėti ir paviešinti galimą buvusios teisėjos iš Lietuvos sukčiavimą, kad nenukentėtų daugiau žmonių.

Vilkino bylas ir klastojo dokumentus

Teisėjos A. Šimaitienės pavardė į viešumą buvo patekusi dar 2006 m. Tąkart prezidentė Dalia Grybauskaitė buvo sustabdžiusi jos, kaip teisėjos, įgaliojimus. O štai 2011 m. už teisėjo vardo pažeminimą A. Šimaitienė išvis buvo atleista iš pareigų.

Nustatyta, kad 2006 m. A. Šimaitienė vilkino su skolų išieškojimu susijusias bylas. Su butų privatizavimu lengvatinėmis sąlygomis, nuosavybės teisių atkūrimo į žemę ir kitą nekilnojamąjį turtą susijusias bylas, kaip teigiama, ji nagrinėjo aplaidžiai ir skubotai, vadovavosi neegzistuojančiais dokumentais, melagingais liudytojų parodymais.

2011 m. ikiteisminį tyrimą pradėjo Vilniaus apygardos prokuratūra, atsižvelgdama į daugiabučių namų savininkų bendrijos prašymą. Vėliau tyrimas buvo perduotas Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybai.

Ikiteisminį tyrimą atlikę pareigūnai nustatė, kad buvusi Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo teisėja suklastojo teismo sprendimą dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo, taip padėdama teisininkui S. V. naudojant suklastotą dokumentą apgaule įgyti 1,6 mln. litų (464 tūkst. eurų) vertės žemės sklypą sostinės M. K. Čiurlionio gatvėje.

2012 m. šis ikiteisminis tyrimas buvo baigtas ir perduotas teismui. Buvusiai teisėjai buvo skirta 7530 eurų bauda.

O štai dabar A. Šimaitienės pavardė figūruoja dar viename ikiteisminiame tyrime dėl sukčiavimo, kurį šiemet kovo pabaigoje pradėjo Vilniaus apygardos prokuratūra. Į Generalinę prokuratūrą kreipėsi trys Latvijos piliečiai, iš kurių buvusi teisėja išviliojo 300 tūkst. eurų.

Susipažino seminare

Kaipgi latviai susipažino su buvusia teisėja iš Lietuvos? Tai įvyko prieš dvejus metus viename seminare, kur A. Šimaitienė susipažino su Dmitrijs Pogrebnojs. Vėliau jie susitiko Rygoje, kur A. Šimaitienė išsamiai papasakojo apie galimybę gauti projektams 15 mln. eurų kreditą. Tačiau buvusi teisėja pabrėžė, kad gauti minėtą kreditą galima tik sumokėjus jai 300 tūkst. eurų sumą. Latviui ji tvirtino, kad tik tokiu būdu ji turės galimybę padėti gauti kreditą.

Po šio susitikimo apie galimą kreditą D. Pogrebnojs papasakojo savo draugams Uldis Šliters ir Sergejs Zambers.

Netrukus buvo surengti dar keli susitikimai, kol galiausiai 2017 m. sausio viduryje Rygoje susitiko jau visi – D. Pogrebnojs, U. Šliters, S. Zambergs ir A. Šimaitienė. Ji esą ir vėl vaizdingai pasakojo apie galimybę gauti kreditą, tačiau su būtina sąlyga – 300 tūkst. eurų avansu.

„Ji parodė ir netikrus dokumentus, kad ji – teisėja ir galima ja visiškai pasitikėti”, – tvirtina D. Pogrebnojs.

Po kelių savaičių buvo pasirašyta kredito sutartis, kurioje nurodyta, kad minėti Latvijos piliečiai A. Šimaitienei sumoka avansu 300 tūkst. eurų, o ji imasi juridinių veiksmų kreditui Europos banke gauti. A. Šimaitienės sutartyje nurodytas bankas buvo Danijos Karalystėje.

Kaip vėliau paaiškėjo, sutartyje nurodyta įmonė „Dinamika Consulting UG“ sutarties pasirašymo metu net neegzistavo ir juridinių asmenų registre jos nebuvo. Adresu Vokietijoje, kuris nurodytas bendradarbiavimo sutartyje, kaip atstovė ir vadovė nurodė save A. Šimaitienė, buvo įsikūręs kosmetikos salonas, chirurgo kabinetas ir fizioterapijos kabinetas.

Įmonė tokiu pavadinimu buvo įregistruota tik vėliau, 2017 m. rugsėjo 11 d. Jos direktorė ir savininkė yra A. Šimaitienė.

Kredito negavo, pinigus išleido?

Po pasirašymo praėjus kelioms dienoms, D. Pogrebnojs ir U. Šliters pasakojo pirmąją dalį pinigų grynaisiais atvežę į Vilnių. Su A. Šimaitiene jie susitikę vienoje kavinėje ir perdavę grynuosius pinigus. Gavusi juos, buvusi teisėja faktą patvirtino, pasirašydama sutartyje. Likusius pinigus latviai pervedė į A. Šimaitienės sąskaitą.

Ir netrukus prasidėjo „įdomioji“ istorijos dalis: gavusi visą 300 tūkst. eurų sumą A. Šimaitienė latviams pranešė, kad kredito negali gauti, bet pinigų grąžinti taip pat negalės, kadangi jų jau nebeturi.

U. Šliters ir S. Zambers pareikalavo A. Šimaitienės atvykti į Rygą ir pasirašyti skolos padengimo sutartį. Tai ir buvo padaryta 2017 m. liepos pradžioje. Sutartyje buvo nurodytos pinigų grąžinimo datos, taip pat numatytos finansinės sankcijos ir baudos uždelsimo atveju. A. Šimaitienė su sutartimi sutiko ir ją pasirašė nekeldama jokių klausimų.

„Kai atėjo laikas grąžinti skolą pagal sudarytą grąžinimo grafiką, buvusi teisėja mums aiškino, kad ji negali to padaryti: aiškino, kad serga ji arba jos vaikai. Vėliau pasakojo, kad turi nenumatytų finansinių sunkumų, kol galiausiai išvis nustojo su mumis bendrauti“, – prisiminė D. Pogrebnojs. Tuomet jis kreipėsi į Latvijos ir Lietuvos teisininkus.

Piramidė – pinigams vilioti?

„Mes suradome A. Šimaitienę, ji bandė spręsti susiklosčiusią situaciją, tačiau paaiškino, kad pinigų grąžinti negali, tačiau gali pasirašyti dar vieną skolos padengimo sutartį. Šį kartą ji pasirašė sutartį, pagal kurią pinigus turėjo grąžinti iki 2017 m. gruodžio 15 d., tačiau vėl to nepadarė ir jokių veiksmų grąžinti pinigus nesiėmė“, – pasakojo nukentėjusiųjų atstovas Igors Tumanovs.

Jis įsitikinęs, kad buvusi teisėja sukūrė visą galimai nusikalstamos veikos schemą. Minėta kompanija „Dinamika Consulting UG“ – tai A. Šimaitienės įmonė, įsteigta Vokietijoje 2017 m. rugsėjį. A. Šimaitienei priklauso 100 proc. jos akcijų.

„Tai – įmonė, kuria A. Šimaitienė bando prisidengti ir naudoja kaip įrankį naujiems „klientams“ pritraukti. Ji veikia ne viena, o padedama J. P. Ji yra buvusi Baltarusijos pilietė, gavusi Lietuvos pilietybę po santuokos su Lietuvos piliečiu. Yra įgijusi aukštąjį išsilavinimą, inžinierės specialybę. Dirbo administraciniuose, finansiniuose ir teisiniuose projektuose, taip pat valstybės administracinėse įstaigose ir ministerijoje, užsiėmė auditu.

2015 m. ji dirbo su JAV įmone „Young Living“, parduodančia eterinius aliejus ir naudojančia principus, kurie atpažįstami kaip vadinamosios finansinės piramidės.

J. P. susipažino su A. Šimaitiene, jai dar būnant teisėja. Būtent ji ir pakvietė A. Šimaitienę pritraukti naujų „klientų“, kurie galėtų nupirkti eterinių aliejų paketus“, – apie galimos verslo schemos priešaušrį portalui Alfa.lt papasakojo teisininkas iš Latvijos.

Kaipgi veikė vadinamoji piramidė? Bazinis aliejaus paketas kainuoja 183 eurus su tam tikromis sąlygomis. Siekiant iš karto gauti nuolatinio pirkėjo (kitaip tariant, „lyderio“) statusą, reikėjo nupirkti 150 eterinių aliejaus paketų arba sumokėti 27 450 eurų.

„A. Šimaitienė tokio statuso neturėjo, todėl buvo sugalvota pinigų pritraukimo schema, siūlant įvairiems asmenims paslaugas dėl kreditų gavimo, tai sėkmingai ji ir pasiekė Latvijoje. Dalis pinigų iš jau minėtų 300 tūkst. eurų buvo panaudota J. P. valdomos įmonės veiklai plėtoti, kita dalis pinigų buvo pervesta į A. Šimaitienės giminių sąskaitas“, – pasakojo I. Tumanovs.

Jis surinko informaciją, kad, norint išlikti piramidės versle, kiekvieną ketvirtį būtina nupirkti po bazinį eterinių aliejų paketą, esą todėl J. P. rengia seminarus įvairiuose Lietuvos miestuose. Vienas pastarųjų seminarų vyko Vilniuje ir dalyvavimas jame vienam asmeniui kainavo 32 eurus. Pasak teisininko, bilietus įsigijo daugiau kaip 900 žmonių.

„Visa tai yra išplėtota iš A. Šimaitienės užvaldytų 300 tūkst. eurų. Gavusi šiuos pinigus, ji visą savo nekilnojamąjį turtą perleido giminėms ir pažįstamiems draugams. Pinigai iš sąskaitų buvo pervesti į Vokietijoje ir Danijoje esančias banko sąskaitas, priklausančias jos pusseserei ir galimai kitiems asmenims“, – aiškino I. Tumanovs.

Pasak jo, A. Šimaitienė, veikdama galimai pagal iš anksto sugalvotą schemą ir planą, pasinaudodama fiktyviomis sutartimis, apgaulės būdu užvaldė svetimą turtą, tai yra pinigus.

Susisiekus su nukentėjusiųjų Latvijos piliečių atstovu Lietuvoje advokato padėjėju Dariumi Dziku, jis patvirtino, kad buvusios teisėjos A. Šimaitienės atžvilgiu yra pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 182 str. 2 d., o tai yra sunkus nusikaltimas, už kurio padarymą asmuo yra baudžiamas laisvės atėmimu iki 8 metų.

„Šiuo atveju yra atlikti pirminiai ikiteisminio tyrimo veiksmai, tyrimas yra tęsiamas toliau. Galimai padaryta nusikalstama veika yra su užsienio „elementu“, dėl šios priežasties pats ikiteisminis tyrimas yra kiek kitoks, specifinis ir kol kas dar nėra užbaigtas“, – pridūrė latvių interesams atstovaujantis Lietuvos teisininkas.

Portalas Alfa.lt susisiekė su A. Šimaitiene ir ją pakalbino apie latvių jai metamus kaltinimus.

– Ar tiesa, kad iš trijų Latvijos piliečių gavote 300 tūkst. eurų avansą?

– Netiesa. 2017 m. vasario 7 d. konsultantas – Vokietijos įmonė „Dinamika Consulting UG“ – ir klientai Uldis Šliters, Sergejs Zambers ir Dmitrijs Pogrebnojs sudarė bendradarbiavimo sutartį, pagal kurią konsultantas – Vokietijos įmonė „Dinamika Consulting UG“ – įsipareigojo atlikti daugybę veiksmų siekiant gauti 15 mln. eurų finansavimą šiems klientams. Pastarieji įsipareigojo už paslaugas sumokėti 300 tūkst. eurų. Laikotarpiu nuo 2017-ųjų vasario pradžios iki kovo vidurio įsipareigojimas apmokėti buvo įvykdytas.

– Ar tiesa, kad žadėjote jiems gauti 15 mln. eurų dydžio kreditą, gavusi šį avansą?

– Vokietijos įmonė „Dinamika Consulting UG“ pagal bendradarbiavimo sutartį, veikdama minėtų Latvijos piliečių interesais, įsipareigojo atlikti daugybę veiksmų, t. y. įregistruoti įmonę Danijoje, atidaryti sąskaitą, pateikti prašymą Danijos valstybei dėl garantijos gavimo ir pateikti paraišką Danijos bankui dėl kredito gavimo.

– Kodėl nepavyko gauti kredito?

– Danijos vyriausybė nesuteikė garantijos, todėl kreditas nebuvo gautas.

– Ar tiesa, kad bendradarbiavimo sutartį su latviais pasirašėte įmonės, kuri pasirašymo metu net neegzistavo, vardu?

– Netiesa. „Dinamika Consulting UG“ veikia nuo 2017 m. sausio mėnesio.

– Kodėl negalėjote grąžinti avanso pagal skolos sutartį?

– Sutinkamai su 2017-02-17 sutarties 6.2 punkte tarp šalių buvo aptarta tarpusavio ginčų sprendimo tvarka Latvijos teismuose, nė viena iš šalių nepasinaudojo pačių aptarta ginčų sprendimo tvarka, o vietoj to buvo tarp šalių pasirašyta 2017-07-05 sutartis, kurioje tarpusavio ginčų sprendimo tvarka buvo nustatyta Rygos miesto arbitražiniame trečiųjų teisme, tačiau nė viena iš šalių to nedarė. Tik dabar užsiima šmeižtu ir šantažu. Su klientų atstovais Lietuvoje yra vedamos derybos dėl tarpusavio atsiskaitymo ir sutarčių įvykdymo.

– Latvių atstovas kaltina, kad gautą avansą panaudojote finansinei „piramidei“ statyti kartu su J. P.

– Tai yra visiška netiesa ir šmeižtas, jei taip oficialiai yra teigiama, tikrai pasinaudosiu teisinėmis priemonėmis, kad ginčiau save ir J. P. nuo tokio šmeižto. Aš naudojuosi Amerikos kompanijos „Young living“ gaminamais terapinės klasės eteriniais aliejais. J. P. yra oficiali šios kompanijos platintoja, minėtoje kompanijoje pasiekusi „Platina“ lygį.

– Latvių atstovas tvirtina, kad latviams prisistatote kaip teisėja, nors jūsų įgaliojimai sustabdyti.

– Tai yra visiška netiesa, 2011 m. aš esu atleista iš teisėjų. Aš niekam niekada neprisistatau kaip teisėja. Manau, kad kiekvienam išsilavinusiam žmogui yra žinoma, kad teisėjas negali užsiimti jokia kita veikla ir tai, kad jie pasirašė sutartį su mano atstovaujama įmone, aiškiai rodo, kad klientai puikiai suvokė, kad aš nedirbu teisėja.

Noriu pridurti: jei p. I. Tumanovs paskleis tokias akivaizdžiai melagingas žinias, aš ir Vokietijos kompanija ginsime savo teises ir reputaciją.